[ Webhosting profitux.cz ]

Historie - Jawetta

Moped Jawetta byl vyráběn v letech 1958 Až 1962 v závodě Jawa v Praze. Koncepčně se jednalo o velmi pokrokový výrobek absolutně ignorující jakékoliv zažité konvence. Rám tvořila plechová skořepina spertlovaná ze dvou polovin výlisků z hlubokotažného plechu, doplněná o příčné žebrové výztuhy. Jako výztuha sloužila i palivová nádrž vsunutá do dutiny pod řidítky, byla uzavřena velmi zdařilou chromovanou šroubovací zátkou.


Podvozek tvořila kola o rozměru 23 palců, obvyklá koncepce přední vidlice s odpruženými vahadly, bubnovými brzdami a revoluční zadní vidlice s centrálním odpružením. Veškeré ovládací mechanizmy mopedu používaly bowdeny nápaditě skryté v dutinách stroje. Pod sedačkou byl poměrně velký prostor na nářadí s dvířky. Moped byl osazen integrovaným předním světlometem s dálkovými a tlumenými světly. Koncové světlo červené barvy používalo 6V-4W žárovku a tvořila jej estetická plechová kapka. Dominantu předku stroje tvořil nádherný chromovaný elektrický klakson. Pohodlné sedlo bylo výškově nastavitelné, se seřiditelnou tuhostí pružení.


Řazení rychlostních stupňů se provádělo levou otočnou rukojetí, kterou bylo možné otáčet pouze se stisknutou páčkou spojky, což velmi znesnadňovalo nešikům poškodit převodovku. Plynová rukojeť na pravé straně řídítek pracovala na principu šnekového mechanizmu, což zaručovalo téměř neomezenou životnost plynového lanka. Na řidítkách byl také dekompresor, lidově zvaný "chcípák". Sloužil k otevření spalovacího prostoru válce do atmosféry a tím snížit odpor šlapek při spouštění motoru a zároveň se jím zastavoval běžící motor. Toto bylo velmi blahodárné při příštím startu, protože se při otevření dekompresního ventilu svíčka a válec dokonale vyčistily od spalin.


Jednoválcový motor o obsahu 50ccm byl zavěšen v rámu čtyřmi svorníky. Toto uchycení vyztužovalo rám v podélné ose. Vnitřní uspořádání motoru bylo velmi jednoduché. Pístní čep o průměru 10 mm pracoval v kompozitovém pouzdru, kliková hřídel byla velmi lehká, byla tvarovaná jako vyvažovací protizávaží. Motor udržoval v chodu těžký setrvačník nasazený na pravém čepu kliky, sloužil zároveň jako permanentní magnet pro zapalování. Kinetická energie motoru se na spojku přenášela ozubeným soukolím, z čehož vyplýval i obrácený chod motoru. Takto řešený primární převod vytvářel charakteristický „houkavý“ zvuk mopedu a téměř nepodléhal opotřebení. Spojka byla dvoulamelová, v olejové lázni. Převodová skříň byla dvourychlostní. První rychlostní stupeň se řadil tahem lanka, dvojku řadila pružina. Výkon motoru se na zadní kolo přenášel zakrytým řetězem.


Motor se spouštěl zašlapáním do šlapadel, zpětný pohyb šlapek pak brzdil zadní kolo. Zapalování motoru bylo magnetoelektrické a naprosto samostatné. Z bloku motoru v podstatě vedl jen vysokonapěťový kabel na svíčku a kabel pro napájení elektrospotřebičů. Další podpůrná zařízení nebyla nutná. Píst pracoval ve vodorovné ose, žebrování válce bylo podélné, vodorovné. Takto řešený motor jemně vibroval pouze v podélné ose stroje, což jezdec téměř nevnímal. Jízdní výkony mopedu byly ohromující. Ač měl motor o výkonu půldruhého koně psanou maximální rychlost 45 km/h, byl schopen po rovině dosáhnout rychlosti těsně pod 60 km v hodině a to vše při spotřebě maximálně 1,5 litru benzinu na 100 km.


Vzduchem chlazený dvoutaktní jednoválec měl objem 49,8 cm3. Moped Jawetta Standard měl výkon 1,1 kW (1,5 PS) při 4500 ot. za min., max. rychlost 55 - 60 km/h, hmotnost 47,5 kg a spotřebu jen 1,5 l/100km. Palivová nádrž byla menší o objemu 2,7 litrů oproti 6,5 litrové u modelu Sport.Základním rysem Jawetty byl jednoduchý rám, který byl sestaven ze dvou vylisovaných plechů levé a pravé strany. Ty byly k sobě nalisované a po celém odvodu svařené. Rám byl stavěn na užitečnou nosnost 100 kg. V útrobách rámu byla u typu Standart ukrytá nádrž, která byla u verze Sport vyňata a nahrazena podlouhlou nádrží na palivo, která byla přichycena na dvou hliníkových stojáncích. V tomto důmyslně vytvořeném rámu byla umístěna schránka pro nářadí nacházející se na pravé straně pod sedlem. Vše tlumily přední tlumiče, které se skládaly ze dvou krátkých kyvných ramínek tlumících dvěma vinutými pružinami. Ty hlídají na obou stranách vně vinutých pružin vložené gumové válečky pro snížení dorazu obou kyvných ramínek. Přední vidlice byla opatřena hliníkovým pláštěm pro přední světlo ovládané přepínačem světel umístěným na pravé straně.


Typ Sport byl od roku 1960 dalším povedeným mopedem od Jawy, který měl sportovnější švih a od své starší sestřičky Jawetty Standard se lišil především větší nádrží, se kterou jawetta dosahovala větší dojezd. Spolu s doutníkovým výfukem a s rovnými řídítky opatřenými větrným štítkem to vše přispělo ke sportovnější podobě Jawetty Sport. Nové bylo u typu Sport oproti modelu Standart pohodlnější sedlo přichycené napevno k nosiči. Tím nejdůležitějším byl motor, který měl zvýšený výkon z 1,1 kW na 1,4 kW. Jawetta sport se vyráběla v závodech 9.května v Praze-Nuslích. Motory se vyráběly pro oba typy Jawett v Českých Budějovicích, kde se vyráběly motory Stadion, s nimiž měly většinu dílů stejných.Od Jawy 50 typu 550 byla převzatá spínací skříňka spolu s tachometrem, který byl napojen na přední kolo. Zadní pérovaní obstarávala větší vinutá pružina s gumovým dorazem. Zadní kyvná vidlice v podobě ramene protínala svým čepem oba konce motorových karterů, ve kterých je zajištěna zespodu šroubem. Vše poháněl dvoutaktní motor s ležatým válcem a hliníkovým žebrováním. Hlava válce byla opatřena dekompresorem pro zhasínání motoru a pro snadné startováni, který byl ovládán na levé straně řídítek. Karburátor spolu s vaničkou byl vložen do zadní části pod nádrží. Karburátor dostal u Sportu větší difuzér a trysku, podoba jinak zůstala naprosto stejná. Filtr sání byl vložen ještě víc do zadní časti nad motorem a byl s ním spojen gumovým kolínkem, které vyžadovalo pro nasazení šikovné ruce. K válci bylo přichyceno jedním šroubem kolínko výfuku, na nějž byl napojen výfuk ve tvaru doutníku.


Spojka tvořená dvěma lamelami byla ponořená v oleji a přímo uchycená na klikovém ústrojí. Byla převáděna primárním převodem pomocí ozubeného kola se šikmými zuby na převodovku. Převodovka se skládala ze dvou převodových rychlostí a z jednoho neutrálu a je ovládána přímo na levé straně řídítek otáčením rukojeti stejně jako u Stadionů. Dopředu byl zařazen první převodový stupeň, uprostřed byl neutrál a dozadu druhý převodový stupeň. Vše jistila pojistka, která se ovládala vymáčknutím spojkové páčky, která měla v sobě zalisovaný plíšek zapadávající do drážek v řídítkách. Tak, aby se docílilo přesného řazení, byl na lanovodu uprostřed štelovací šroub, kterým se centrovala pozice řadiče motoru.


Převodovka byla opatřená mechanizmem pro šlapaní, se kterým se dalo při vymáčknutí spojky šlapat stejným způsobem jako na kole s tím, že si lze vybrat první či druhý převodový stupeň podle terénu. Ráfky o rozměru 23" byly ze začátku z hliníku, avšak po krátké době se začaly vyrábět klasicky z oceli. Napětí dodávalo malé setrvačníkové magneto o výkonu 18W, které se skládalo ze dvou cívek. První byla menší a napájela přední a zadní světlo s klaksonem. Druhá, větší cívka, sloužila k zapalování a byla napojena na přerušovač, který udával jiskru, jež vycházela přímo z kabelu od cívky ke svíčce. Další užitečnou pomůckou byl "chcípák", který sloužil na zastavení motoru nebo pro lehčí start. Jawetta sport se vyráběla ve dvou provedeních, Luxus a De luxe v nejčastějších barvách "jawácká" červeň a zelená nebo modrá kladívková. Jawetta 551/02 ukončila svou historii v roce 1985.♠ NAHORU